TUNER
Neću vas lagati - ovaj film smo drugarica i ja otišle da pogledamo "for the plot" - pri čemu je taj "plot" naravno Leo Woodall, prelepi mladi Englez koji neodoljivo podseća na našeg Luku Dončića! Naravno Lea znamo pre svega po odličnoj ulozi u drugoj sezoni "White Lotus", a igrao je i u Netflix serijama "One Day" i "Vladimir", kao i u kontroverznom filmu "Nuremberg". Osim Lea, u "Tuner" se pojavljuju i dve velike zvezde - holivudski veteran, oskarovac Dustin Hoffman i Izraelac Lior Raz, koautor i glavni junak serije "Fauda". Kada se radi o stvarnom "plotu" lol, "Tuner" - odnosno Klavirštimer pripada specifičnom podžanru holivudskih filmova baziranih na izvanrednoj umešnosti/talentu/znanju osoba koje se bave nekim specifičnim zanimanjem a sudbina ih odvodi na drugi stranu. Primeri za to bi bili "najbolji bušilac nafte" u filmu "Armagedon" ili "najbolji vozač" u filmu "Baby Driver", dok je ovde to mladi Niki (Woodall) koji zbog specifičnog zdravstvenog poremećaja - ekstremno osetljivog čula sluha, radi kao klavirštimer u Njujorku, u firmi vremešnog, brbljivog i očinski raspoloženog Harryja (Hoffman). Splet okolnosti dovodi Nikija u kontakt sa bizarnom ekipicom imigranata Izraelaca koji se bave obezbeđenjem, ali takođe i kraduckaju od svojih prebogatih klijenata, te angažuju Nikija da im uz pomoć svog izvanrednog sluha otvara sefove. Neću vam naravno spojlovati šta se sve dešava i kako se cela avantura završava, ali obećavam da vam neće biti dosadno i da ćete se lepo provesti u bisokopu. Osim lepih i dobrih glumaca, zabavnog scenarija i vrlo vešte realizacije, ovaj film krasi potpuna nepretencioznost kao i zdrava doza humora. Smeh uglavnom izazivaju replike i pojavnost pomenute porodične izraelske bande, a posebno mi je drago da se Lior Raz (koga smo navikli da gledamo u potpuno drugom, ozbiljnom i tragično-herojskom kontekstu, od "Faude", preko "Hit and Run" pa do "Gladiator 2") super snalazi u ovoj (pomalo i autoironičnoj) duhovito-negativnoj ulozi.
Iako ne mogu da kažem da ovaj film donosi nešto posebno inovativno na idejnom ili formalnom polju, niti da je u pitanju delo koje će se prepričavati i godinama pamtiti, radi se o izuzetno prijatnom, zabavnom i mentalno osvežavajućem poštenom holivudskom ostvarenju kome se stvarno nema šta zameriti, dakle jedno veliko bravo za reditelja i (ko)scenaristu Daniela Rohera (fun fact - Roher je dobio oskara za najbolji dokumentarac - u pitanju je film "Navalny" o ruskom opozicionom političaru koji je ubijen u zatvoru. Kakav je film, ne znam, nisam gledala).
Od mene apsolutna preporuka da se "Tuner" pogleda - aktuelan je u bioskopima, a ako nemate vremena ili vam se ne troši novac na kartu - sačekajte da se pojavi na strimerima, s obizrom da nije tip filma gde je neophodno iskustvo velikog platna.
Ako ste već gledali ili ako ste fan Lea Woodalla, pišite utiske!



Comments
Post a Comment