HONEY DON'T


 










Iza ovog crnohumornog uradka stoji Ethan Coen, polovina legendarnog autorskog tima braće Coen. Upravo tip začudnih crnohumornih krosžanrovskih filmova bio je njihov zaštitini znak, a podsetimo se i da je (meni) jedan od najboljih filmova svih vremena, "Big Lebowski" nastao u režiji i produkciji ovog bratskog dvojca. "Honey Don't" je film iz prošle godine koji, čini mi se, nije naišao na veći uspeh a uz to ima i prlično nezavidne ocene od strane kritike i publike, ali moram da priznam da meni nije bio loš niti razočaravajući. Zvezde filma su Margaret Qualley (imho trenutno jedna od najlepših žena na planeti), Aubrey Plaza i Chris Evans. Žanrovski, ovo je neki meta-neo-noir uz obavezni Koenovski satirično-ironični tvist. U centru pažnje je privatna detektivka Honey (Qualley) koja rešava bizarne slučajeve u malom mestu negde u okolini Bajkersfilda (to je onaj "soc" deo Kalifornije). Scenaristički, rediteljski i vizuelno ovde imamo posla sa manirizmom pre nego stilizacijom, ali opet ponavljam - ukupni utisak je prilično pozitivan. Za razliku od nekih drugih reditelja koji su svoj prepoznatljiv stil/rukopis pretvorili u samosvrhoviti manirizam (često bez ikakvog smisla i pokrića), a istovremeno zadržali veliku dozu ozbiljnosti i pretencioznosti (nećemo da name names ali u tebe gledam Wes Andersone a nažalost i u tebe, Yorgose Latnhimose), Coen se odlučuje za daleko laganiji pristup. Njegov film nema nikakvu ambiciju da nešto propoveda (pun intended - s obzirom da je bitan deo filma zapravo satira na temu američkih licemernih propovednika, bezbrojnih lokalnih izmišljenih crkava i sekti) ili filozofira, već je prilično jasno da je u pitanju zabavno poigravanje iskusnog majstora svojim i tuđim filmskim (i šire - popkuluturnim) iskustvom i nasleđem, pa ga i treba posmatrati u tom neobaveznom (i neobavezujućem!) ključu. Besmisleni obrti u scenariju, potpuno karikirani likovi, ironizovana art direkcija - sve ovo utiče da film bude zabavan, na momente prilično duhovit, ali zaista bez ikakve širine i dubine. Utisak je kao da ste pogledali neki dobar indie muzički (pa čak možda i reklamni) spot i to je to. Dodatna vrednost su naravno glavne junakinje - osim što je praznik za oči, Qualley je zaista vešta i ubedljiva glumica (što je naravno već uveliko dokazala, pogotovo u seriji "Maid" i filmu "Substance"), a Aubrey Plaza je odlična u svojoj transformaciji iz prepoznatljivog (auto)ironičnog stila u potpuno novi i neočekivan lik. Chris Evans je precizan kao ljigavi propovednik-kriminalac a mini epizodu ima i Don Swayze (priznajem da sam bila today's old kad sam shvatila da je brat daleko slavnijeg Patricka Swayzeja takođe glumac). Muzika je prilično zabavna kombinacija pop rok klasika i novih numera, a napominjem da neke od pesama izvodi sama Qualley.

Da li da gledate ovaj film? Ako ste fan braće Koen ili pomenutih glumaca - slobodno. Ne očekujete ništa epohalno, ali nećete se dosađivati ili izgubiti vreme. Film je dostupan na Sky/Showtime platformi a pretpostavljam i u sivoj zoni. Dajte mu šansu! Ko je već pogledao, kako vam se dojmio?


Comments

Popular Posts